De mit és hogyan mérjünk? Honnan tudjuk, milyennek látják cégünket az internetezők? Ebben segít a social listening, azaz a netes véleménykutatás.
- A legalapvetőbb kérdés, hogy egyáltalán beszélnek-e rólunk? Ha a munkáltató online említéseinek száma alacsony, akkor rá kell feküdnünk a munkáltatói márka ismertségének növelésére, és szélesebb körben megszólítani a szakmabelieket.
- Ha megvizsgáljuk, milyen kulcstémák és tulajdonságok jelennek meg leggyakrabban vállalatunk neve kapcsán, rávilágíthatunk legerősebb és leggyengébb pontjainkra. A fő értékeinket hangsúlyozzuk ki, építsünk ezekre HR és employer branding stratégiánk kidolgozása során. A negatívumoktól pedig ne ijedjünk meg, kitartó munkával – szervezetfejlesztéssel, hatékony belső és külső kommunikációval és folyamatos monitorozással, reagálással – megváltoztatható a rólunk kialakult kép és a kedvezőtlen vélemény.
- Ezek a változások jól követhetőek egy úgynevezett véleményárfolyam grafikonon, ami megmutatja nekünk, hogyan alakul a cég általános megítélése egy adott időszakban. Látni fogjuk tehát, hogy munkánk meghozza e gyümölcsét, és közeledik e egymáshoz az a kép, amit mi szeretnénk mutatni magunkról ahhoz, amit az internet népe gondol rólunk.
- Nemcsak az fontos, hogy mit mondanak rólunk, hanem az is, hogy ezt hol és mikor teszik. Vizsgáljuk meg a csatornákat és felületeket, hogy hol a legaktívabb a munkával kapcsolatos kommunikáció, és látunk e tendenciát abban, hogy mikor a leghangosabbak ezek a topikok. Ebből rögtön kirajzolódik, hogy hol, mikor és milyen rendszerességgel jelenjünk meg posztjainkkal és álláshirdetéseinkkel.
- Felmértük tehát, milyennek látnak minket az internetezők, de itt még nem szabad megállni! Érdemes kontextusba helyezni az adatokat és a főbb konkurens cégek mutatóival összehasonlítani. A versenytárs elemzés megmutatja nekünk, hogyan is áll munkáltatói márkánk a piacon, és segít abban is, hogy megfigyeljük, ellessük a jó gyakorlatokat, eredményes kezdeményezéseket a többi vállalattól. Nem jó taktika azonban csupán másolni egy irigyelt cég stratégiáját, hiszen a legjobb megoldás, ha önreflektíven, valós értékeink alapján kommunikálunk magunkról.
Ha a netes véleményekből, valódi mérésekből indulunk ki a márkánk arculatának felépítésekor vagy átalakításakor, saját munkánkat könnyítjük meg, hiszen biztos alapokra és naprakész információkra építünk. Látjuk, hogy honnan és hová tartunk, és milyen feladatok állnak előttünk. A következő lépés, hogy szakmai tudásunk legjavával megtaláljuk a megoldást a feltérképezett problémákra, és kiemeljük azokat az értékeinket, amik előnyt jelentenek számunkra munkaadóként.
Az SSC szektorról szóló cikkünkben például a gyakorlatban is megmutattuk, milyen stratégiai lépésekkel lehet a webes véleményekre, adatokra eredményesen reagálni.