Az álláshirdetések problematikája, avagy élet a “varázsszavakon” túl – A pályázói elvárások evolúciója: juttatásoktól az elvekig

A munkaerő-toborzás világában az álláshirdetések régóta a tehetségek bevonzásának alapját képezik. A gondosan kidolgozott hirdetések a potenciális jelölteket egykor az anyagi juttatások, a szakmai fejlődés lehetőségei és a remek vállalati kultúra ígéretével vonzották. A munka folyamatosan változó világában azonban az álláshirdetések egykori “varázsszavai” mára megfáradtak, elhasználódtak, és többé nem képesek megragadni az igényes, modern munkaerő figyelmét. A munkáltatói márkaépítés terén dolgozó szakemberként itt az ideje, hogy átértékeljük a megközelítésünket, és új narratívát alkalmazzunk.

Irodai környezetben dolgozó férfi lelkes arckifejezéssel "Join our team!" feliratú táblát tart a kezében.

A gyümölcskosárnak leáldozott

Az olyan közhelyekkel teli álláshirdetések korszaka, mint a “rugalmas munkaidő”, vagy a “kulturált munkakörnyezet” véget ért. Az álláskeresők, különösen az ezredfordulós-, és a Z generáció tagjai, mindenekelőtt a hitelességet és az átláthatóságot keresik. Nem pusztán az állás leírására kíváncsiak; ismerni akarják a vállalat szívét és lelkét, értékeit, a társadalomra, a környezetre gyakorolt hatását, valamint azt, hogy miként támogatja a sokszínűséget és a befogadást.

Tagadhatatlan, hogy a hangsúly a juttatásokról áthelyeződött az elvekre. Míg a csocsóasztalok és az ingyenes rágcsálni való egykor hívogató előnyt jelentettek, ma már elhalványulnak a szellemiség mellett, amit a vállalat a munka-magánélet egyensúly, a fenntarthatóság, a társadalmi felelősségvállalás és a dolgozók jóléte tekintetében képvisel. Az álláskeresők olyan szervezetekhez szeretnének csatlakozni, amelyek változást hoznak a világban, ahol nem magánélet nélküli túlóra robotokat keresnek, ahol privát énjüket is kifejezhetik, és ahol személyes munkahelyi sikereiken túl is megélhetik a büszkeség és a hovatartozás érzését.

Irodai környezetben dolgozó férfi lelkes arckifejezéssel "Join our team!" feliratú táblát tart a kezében.
Miért tűnik úgy 2024-ben hogy az álláshirdetések hatékonysága egyre csak csökken?

… és feltárul az igazság!

További nehézséget jelent, hogy a közösségi média és a vállalati értékelő platformok térhódítása példátlan hozzáférést biztosít a jelölteknek a bennfentes nézőpontok megismeréséhez. Bepillanthatnak a szépen kifényesített álláshirdetések függönye mögé, és láthatják a munkavállalók valós tapasztalatait. A hitelesség uralkodik, és az őszintétlenség vagy a szépítés bármilyen tetten érhető nyoma gyorsan beárnyékolhatja a vállalat hírnevét.

A megoldás: hitelesség. Munkáltatói márkaépítéssel foglalkozó szakemberekként a mi felelősségünk, hogy egy hitelesebb és meggyőzőbb narratívát dolgozzunk ki. Mélyebbre kell ásnunk a tekintetben, hogy mi különbözteti meg az általunk képviselt vállalatot a többitől, és meg kell mutatnunk a márka emberi oldalát. Kiemeljük a személyes dolgozói történeteket, bemutatjuk a sokszínűséget és befogadást célzó kezdeményezéseket, és demonstráljuk a folyamatos tanulás és fejlődés iránti elkötelezettséget.

Emellett az innovatív eszközök alkalmazását a toborzási stratégiáinkban is be kell vállalnunk. A videótartalmak, a virtuális valóságélmények és az interaktív történetmesélés mind új életet lehelhetnek a hagyományos álláshirdetésekbe, és a jelentkezőknek még magával ragadóbb és érdekesebb betekintést nyújthatnak a vállalat életébe.

Összefoglalva, az álláshirdetésekben használt “varázsszavakra” való hagyatkozás napjait már magunk mögött hagytuk.

A mai kompetitív munkaerőpiacon ahhoz, hogy valóban bevonzzuk és meg is tudjuk tartani a legjobb tehetségeket, a munkáltatói márkaépítési stratégiánkban a hitelességet, az elveket és az innovációt kell előtérbe helyeznünk. Ha olyan meggyőző történeteket mesélünk el, amelyek mélyebb szinten rezonálnak a jelöltekben, akkor nem csak betöltünk egy üres pozíciót, hanem olyan tartalmas kapcsolatokat építhetünk ki, amelyek egy hosszú távú munkavállalói elköteleződés alapjait is megteremtik.