Ne féljünk a pályakezdőktől!

Átlagosan évente 70-80 ezer pályakezdő fiatal lép be Magyarországon a munkaerőpiacra. Sokan már az egyetem alatt dolgoznak, és diplomájuk átvétele után alkalmazottként folytatják diákmunkaként kezdett pozíciójukat, de vannak, akik csak most kezdik keresni első munkahelyüket. A munkáltatók között azonban megoszlanak a vélemények, hogy megéri e pályakezdőket foglalkoztatni. A gyakornoki pozíciókon kívül viszonylag kevés olyan állásajánlat van, ahol esélyt kapnak a tapasztalattal nem rendelkező jelöltek.

Szőke mosolygó huszonyéves lány munkába menet.

Sok munkahelyen a betanítási időszakra nem jut elég idő és energia, az anyagi erőforrásokat pedig inkább toborzásra költik, mint a kollégák képzésére. Pedig egy pályakezdő a csapatban számos előnnyel járhat. Hozunk is 5+1 érvet, amiért hasznos lehet egy vállalat számára, ha esélyt ad a pályakezdőknek:

1. Új lendület

Ha új helyre kerülünk, mind bizonyítani akarunk… pláne, ha ez az első munkahelyünk. Egy pályakezdő fiatal biztosan motivált lesz, és kis szerencsével ez a motiváció átragad majd környezetére is, felrázva ezzel a régi kollégákat is. Ehhez persze az kell, hogy az új kolléga jól érezze magát a csapatában és a tágabb munkakörnyezetben is, amihez pedig nagyban hozzájárul például a munkaadó hozzáállása és egy jó employer branding stratégia is.

2. Elvárások

Egy olyan munkavállaló, aki már sok céget megismert, számos elvárást fogalmazott meg az évek során, amiket meg is követel majd egy új munkahelyen. Egy pályakezdő azonban nem morog majd amiatt, hogy jobb márkájú volt előző helyén a kávégép a konyhában, vagy épp több növény volt az irodában, hiszen nincs összehasonlítási alapja. Ő mindenekelőtt tapasztalatot akar gyűjteni, ezért fontosabb lesz számára az, hogy mennyit tanulhat és fejlődhet az első munkahelyén, és elvárásait csak később fogalmazza meg. Munkáltatóként azonban a tapasztalatlansággal nem érdemes visszaélni, tegyük magasra a lécet, hogy ha a fiatal kolléga új munkahely után is néz, mindig a mi cégünk legyen az etalon.

Szőke mosolygó huszonyéves lány munkába menet.
Számodra is kérdés, hogy megéri-e pályakezdőket foglalkoztatni? A mi válaszunk az, hogy IGEN!

3. Befektetés a jövőbe

Egy új kollégát betanítani valóban időbe és energiába kerül, de ez a befektetés szinte mindig megtérül, hiszen ha megtartunk és „kinevelünk” egy jó munkatársat, pár éven belül a vállalat igényeire specializálódott munkavállaló válhat az újoncból. Ha pedig hosszú távra tervez velünk, úgy haladhat az évek alatt a ranglétrán, hogy az alapoktól ismerte meg cégünket, ami széleskörű szakmai tudást biztosít neki.

4. Out of the box

Ha hosszú évek tapasztalata áll mögöttünk egy feladatkörben, hajlamosak vagyunk a rutint, a jól bevált megoldásokat használni minden alkalommal. Egy újszülöttnek viszont minden vicc új, tapasztalat nélkül saját kreativitására támaszkodhat csak. Egy tapasztalatlan kolléga új megoldásokat, más látásmódot hozhat egy csapatba, ami segíti a régi kollégákat is, hogy új lendületet kapjanak.

5. Sokszínűség

A cégen belüli csapat sok mindent elmond magáról a vállalatról. Könnyebben azonosulunk egy olyan vállalattal, ahol hozzánk hasonló emberek dolgoznak. Minél sokszínűbb egy munkaközösség, annál többen találnak vele azonosulási pontot, így vonzóbbá válik a külső szemlélő számára is.

+1. Egymástól is tanulunk

Bár a munkáltató feladata, hogy betanítsa a tapasztalatlan kollégát, ez nem jelenti azt, hogy ő nem tanulhat egy pályakezdőtől. Egy valamit biztosan jobban ért a fiatal munkavállaló: a saját generációját. Márpedig minden vezetőnek hasznos, ha megérti a fiatal korosztályt igényeit, gondolkodásmódját, és ebben nagy segítségünkre lehet egy pályakezdő kolléga a csapatban.