Hogyan könnyítsük meg az iskolakezdést?

Bár az időjárás még mindig a forró nyári napokat idézi, megérkezett az ősz, és vele az iskolakezdés, ami a szülők számára jelentős plusz energia- és időbefektetést jelent. Munkáltatóként megkönnyíthetjük ezt az időszakot a kisgyerekes munkavállalók számára, csökkenthetjük a nyár végi káosz feszültségét, és sokat tehetünk azért, hogy a munka-magánélet egyensúly ebben a nehezebb időszakban is harmonikus legyen.

Back to school

1. Rugalmas beosztás

Tanévnyitó, szülői értekezlet, kezdődő különórák…számos év eleji esemény, ahol elvárt a szülők személyes megjelenése. Ha pedig több gyerek is van a családban, akik különböző intézményekbe járnak, akkor kettő is kevés lenne belőlünk, hogy mindenhol ott tudjunk lenni. A kisgyermekes munkavállalók számára ilyenkor nagy feszültséggel jár, hogy hogyan tehetnek eleget minden kötelezettségnek úgy, hogy a munkahelyükön ne nehezteljenek rájuk emiatt. Munkáltatóként sokat segíthetünk ezekben az esetekben, ha rugalmasan tudjuk kezelni a munkatársak beosztását, és figyelünk, hogy túlórákkal se terheljük ilyenkor. A jutalmunk pedig egy hálás, és kevésbé túlterhelt, tehát hatékonyabb munkavállaló lesz.

2. Szabadnapok

Vannak napok, amikor még a rugalmas beosztás sem segít. Egy új intézménybe – bölcsibe, oviba, iskolába – való beszoktatás nem csak a gyerekeknek, a szülőknek is nehéz. Ilyenkor nagyon sokat jelenthet egy-egy plusz szabadnap, hiszen az első nap ijesztő lehet egy kisgyermek számára. Ha tehetjük, adjunk szabadnapot a tanévkezdésre, vagy ha ez nem kivitelezhető, akár a home office lehetőség is megoldás lehet.

Back to school
Szívesen lennél az a jófej munkáltató, aki megkönnyíti a neki dolgozó szülők életét a tanévkezdés káoszos időszakában?

3. Tervezhetőség

Ha a cégnél már van kialakult, stabil munkarend, az elősegíti a tervezhetőséget, és az iskolakezdési időszakot is megkönnyítheti. Ha egy munkahelyen gyakoriak a rendkívüli üzleti utak, hirtelen összehívott értekezletek, vagy előre nem tervezett túlórák, akkor sokkal nehezebb dolga van a szülőknek. Igyekezzünk olyan belső rendszert kialakítani, ami tervezhetővé teszi a munkanapokat, például ügyeljünk arra, hogy a meetingeket úgy időzítsük, hogy a szülők odaérhessenek a gyerekekért az óvodába, iskolába.  Egy élhető munkarend minden munkatárs érdekét szolgálja, nem csak a gyermekesekét.

4. Támogatások

Az iskolakezdés sok családra ró nagy anyagi terhet. A piaci felmérések szerint idén a családok többsége átlagosan 20-50 ezer forintot költ az iskolai felszerelésre, de a költségek akár 100 ezer forintra is rúghatnak. Ha a munkáltató saját képességeihez mérten ebben anyagi támogatást tud nyújtani – akár tanszerutalvány formájában – az növelheti a munkavállalói lojalitást. Ez nem csak fontos gesztus, de a munkáltatói márkánkat is erősíti.

5. Egyenlő bánásmód

Azt se felejtsük el, hogy nem szabad a gyermektelen munkavállalókra plusz terhet raknunk amiatt, hogy a szülőknek kedvezni igyekszünk. Az ő életükben is lehetnek nehezebb időszakok, amikor jól jöhet a rugalmasabb munkabeosztás, vagy egy-egy plusz szabadnap. Érdemes tehát a gyermekes munkavállalókra érvényes kedvezményeket megadnunk más időszakokban a többi kollégának is, vagy épp az iskolakezdési időszakban náluk jelentkező túlórákat kiemelten honorálni, jutalmazni.